Strona głównaGrafikaSzybka lekcja na temat graficznych formatów plików

Szybka lekcja na temat graficznych formatów plików

Istnieją dwa różne typy formatów plików – bitmap i rysunek wektorowy. Mapy bitowe to najbardziej podstawowe formaty z każdym obrazem złożonym z pojedynczych pikseli. Ten format jest najczęściej używany w przypadku zdjęć i obrazów zawierających subtelne cieniowanie.

Jest jednak jeden problem z obrazami bitmapowymi, zwiększającymi skalę obrazu. Dzieje się tak dlatego, że poprzez zwiększenie skali poszczególne piksele stają się bardziej wyraźne, co prowadzi do postrzępionego wyglądu. Istnieje możliwość poprawienia tego za pomocą techniki zwanej anti-alias, która działa w celu wygładzenia grafiki, jednak nadal będzie skutkować postrzępionym wyglądem, gdy obraz zostanie ponownie skalowany. Ponownie można to poprawić, zwiększając rozdzielczość obrazu, jednak powoduje to problem z powiększeniem pliku, a tym samym wolniejszym załadowaniem.

Programy, które produkują takie pliki to Adobe Photoshop, Paint Shop Pro i Corel Photo, z formatami plików, w tym BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG, PICT (Macintosh), PCX, TIFF i PSD. Najpopularniejsze z tych formatów dla stron internetowych to Gif i JPEG, pierwsze z nich to możliwość kompresowania plików, a zatem przyspieszenia ładowania, JPEG, ponieważ pozwala na pełen zakres kolorów.

 

Obrazy wektorowe różnią się, ponieważ składają się ze ścieżek. To sprawia, że ​​stają się one bardziej gładkie i wyraźniejsze w miarę przesuwania się obrazu i są tym, czego używają prawdziwe czcionki, aby zapewnić, że nie tracą one żadnej jakości wraz ze zmianami rozmiaru i rozdzielczości. Z tego powodu rysunki wektorowe są używane do układu strony / typu / grafiki liniowej i ilustracji.

Programy, które produkują te typy plików to Macromedia Freehand, Canvas i Abode Illustrator Deneby, formatami plików są .ai, .cnv, .cdr i .fh8.

Format EPS to typ pliku, który pozwala aplikacji graficznej, która nie potrafi odczytać powyższych typów plików, i jest to format, który najprawdopodobniej będzie najbardziej wymagany do ilustracji i grafiki liniowej ze względu na możliwość skalowania pracy bez utraty szczegółów .

Mam nadzieję, że to sprawi, że przerażający świat formatów plików graficznych stanie się nieco jaśniejszy, a jeśli twój projektant graficzny będzie miał jakąkolwiek jakość, to zaraz po wymienieniu formatu powinni wiedzieć dokładnie, o czym mówisz, i będzie pod dużym wrażeniem, jeśli ty też to zrobisz!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne