Strona głównaBiznesNa czym polega ugoda frankowa?

Na czym polega ugoda frankowa?

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie ugody frankowej, wyjaśnić w jaki sposób może ona wpłynąć na sytuację kredytobiorcy i porównać ją do innych możliwości wyjścia z kredytu frankowego.

Na czym polega ugoda frankowa?

Ugoda frankowa to porozumienie między kredytobiorcą i bankiem, dające obu stronom możliwość wzajemnych ustępstw. Ugoda z bankiem jest szybkim sposobem rozwiązania problemu, ale niekoniecznie najlepszym. Po zawarciu porozumienia kredyt frankowy zamienia się w kredyt złotówkowy, który nie jest już zależny od fluktuacji kursowych pomiędzy złotówką a frankiem szwajcarskim. Jednak kredyty złotówkowe są oprocentowane w zależności od stawki WIBOR lub LIBOR, która jest zależna od stóp procentowych NBP, które w ostatnim czasie wzrosły.

Kilka słów podsumowania

Banki oferują ugody z frankowiczami, aby zachować możliwość dalszego zarabiania na kredytobiorcy. Z kolei z punktu widzenia kredytobiorcy takie rozwiązanie może być atrakcyjne, bo można uniezależnić się od kursu franka szwajcarskiego. Z drugiej strony z chłodnej kalkulacji może wynikać, że ugoda wcale nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia kredytobiorcy, bo unieważnienie umowy kredytowej może być po prostu korzystniejsze. W przypadku unieważnienia kredytobiorca musi zwrócić równowartość kapitału, który otrzymał bez dodatkowych opłat, natomiast bank musi zwrócić wszystkie wpłacone raty, opłaty i prowizje wygenerowane w wyniku umowy. Zatem w praktyce unieważnienie powoduje, że kredyt jest dla frankowicza bezkosztowy.  Łatwo zatem zauważyć, że unieważnienie umowy brzmi atrakcyjniej niż ugoda natomiast wiąże się z dłuższym procesem, dlatego nie dla każdego jest to wygodne rozwiązanie i niektórzy wolą zdecydować się na ugodę.

Przed podjęciem decyzji o tym jak postąpić z kredytem najlepiej porozmawiać z różnymi doradcami, którzy specjalizują się w sprawach kredytów frankowych i porównać poszczególne możliwości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne