Strona głównaUncategorizedKiedy pies powinien mieć szelki, a kiedy standardową obrożę?

Kiedy pies powinien mieć szelki, a kiedy standardową obrożę?

Wybór szelek lub obroży dla pupila to bardzo ważna kwestia. Wybierając odpowiednie akcesoria, możemy zapewnić mu komfort podczas spacerów. W tym artykule omawiamy różne rodzaje szelek i obroży, a także krótko poruszamy często zadawane pytanie „co jest lepsze – obroża czy szelki”.

Obroża czy szelki?

Obroża jest z reguły lepszym rozwiązaniem dla szczeniaków, ponieważ łatwiej jest kontrolować zachowanie niesfornego pupila, gdy jest zapięty w obroże. To czy pies może nosić obrożę czy szelki zależy od jego fizjonomii oraz sposobu w jaki spaceruje ze swoim właścicielem.

Obroża uciska szyję. Jeśli jest używana regularnie, może prowadzić do stanów zapalnych i chorób. Szelki, choć wydają się bezpieczniejsze, używane niewłaściwie, mogą spowodować deformacje łopatek u psów. Jeśli nie wiesz jaki wybór podjąć to najlepiej kwestię wyboru pomiędzy szelkami a obrożą podjąć podczas wizyty u weterynarza.

Szelki i obroże dostępne na rynku

Na ryku istnieje wiele różnych rodzajów szelek dla czworonogów. Przykładowe to:

  • Szelki guard dla psa – składają się z dwóch obręczy obejmujących szyję i klatkę piersiową, z dodatkowymi pasami wzdłuż grzbietu i mostka.
  • Szelki bezuciskowe dla psa – (szczególnie polecane dla małych i średnich psiaków i szczeniąt.
  • Szelki zaprzęgowe typu SLED – przeznaczone do konkurencji zaprzęgowych, wykonane z trwałej i lekkiej taśmy.
  • Szelki easy walk i idealne dla niesfornych zwierzaków, zamiast kolczatek i łańcuszków zaciskowych.

Nie mniejszy wybór jest jeśli chodzi o wybór obroży. Przykładowe odmiany to:

  • Obroże półzaciskowe – pozwalające na zakładanie bez koniczności rozpinania).
  • Obroże odblaskowe i LED – rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo psa po zmroku).
  • Klasyczne obroże skórzane – eleganckie i wytrzymałe rozwiązanie)
  • Obroże z klamrą – zapięcie za pomocą sprzączki i metalowego zatrzasku daje możliwość szybkiego zakładania i zdejmowania.

Jeśli nie wiemy na co postawić to najbezpieczniej wybrać zwykłą obrożę. Jeśli jednak koniecznie chcemy skorzystać z szelek to na początek najbezpieczniej skorzystać z szelek bezuciskowych a potem sprawdzić, jak pies sprawuje się w innych szelkach (np. typu guard). Wybierając zarówno szelki jak i obroże warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany produkt. Powinien być delikatny i nie powodować podrażnień.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne