Strona głównaBiznesLaserowe cięcie blach – co warto wiedzieć o tej metodzie?

Laserowe cięcie blach – co warto wiedzieć o tej metodzie?

Cięcie blach coraz częściej jest wykonywane metodą laserową. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, dlaczego metoda laserowa jest tak chętnie wykorzystywana oraz jakimi zaletami się charakteryzuje.

Podstawowe informacje na temat cięcia laserowego

Cięcie laserem jest dokonywane przy użyciu specjalnej maszyny, która generuje wiązkę światła laserowego. Potocznie maszyna ta jest zwana po prostu wycinarką laserową. Cięcie laserowe opiera się na wiązce światła, która uderza w powierzchnię metalu i silnie ją ogrzewa. Wiązka skupia się w wyznaczonym punkcie doprowadzając do stopnienia.

Z usług cięcia laserowego korzystają niemal wszystkie branże, które wykorzystują metal. Poza branżą budowlaną oraz szeroko pojętym przemysłem z laserowego cięcia blach chętnie korzysta branża rolnicza oraz meblarska.

Maszyna może być sterowana przez operatora lub zaprogramowana komputerowo. Możliwość komputerowego sterowania ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to doskonała precyzja cięcia, która może być powtarzana wielokrotnie. Tym samym możliwe jest wykonanie wielu tysięcy takich samych nacięć.

Jest to metoda, która pozwala ciąć stal nierdzewną, aluminium czarną stal oraz różnego rodzaju stopy metali nieżelaznych.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj gięcie laserowe jest pierwszym etapem przygotowującym materiał do dalszej obróbki w postaci gięcia lub malowania proszkowego.

W jakich aspektach laserowe cięcie blachy jest lepsze od tradycyjnego skrawania?

Laserowe cięcie blach jest cenione za ponadprzeciętną precyzję (nawet 0,1mm). Operator wycinarki laserowej może bez większych problemów wyciąć skomplikowane, drobne wzory, które metodą tradycyjną (skrawaniem) byłoby bardzo trudno uzyskać. Do tego należy podkreślić szybszy czas realizacji oraz fakt, że cięcie laserem w przeciwieństwie do obróbki skrawaniem jest przeprowadzane w pełni bezdotykowo. W efekcie nie ma obaw o naruszenie obrabianego materiału.

Więcej na temat laserowego cięcia blach można przeczytać na: laserowe cięcie metalu Olsztyn.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne