Strona głównaUncategorizedCo warto wiedzieć o czerniaku? Dla zdrowia lepiej unikaj nadmiernego opalania na...

Co warto wiedzieć o czerniaku? Dla zdrowia lepiej unikaj nadmiernego opalania na słońcu!

Czerniak jest nowotworem złośliwym. Ryzyko pojawienia się tego rodzaju problemu wynika z narażenia się na promieniowanie ultrafioletowe, które pochodzi ze słońca. W niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat tego schorzenia.

Czerniak – podstawowe informacje

Czerniak może pojawić się na skórze zmienionej przez znamiona barwnikowe oraz na niezmienionej. Jest to niebezpieczny nowotwór, dlatego ważna jest profilaktyka ograniczająca ryzyko powstania czerniaka. Tym samym warto odnotować, że istnieją badania naukowe, które dowiodły związek korzystania z solarium z występowaniem czerniaka. Mówiąc o profilaktyce kluczowe jest unikanie oparzeń słonecznych oraz odpowiednie zabezpieczenie skóry podczas opalania (np. za pomocą kremów z filtrem UV).

Najczęściej występuje czerniak skóry. Ponadto, wyróżnia się czerniaka, który wystepuje w okolicy błon śluzowych, jamy ustnej, narządów płciowych i niemal wszędzie tam, gdzie jest zlokalizowana błona śluzowa zawierająca komórki barwnikowe.

Podstawowym objawem jest wykwit skórny pod postacią przebarwienia o jasnobrązowym lub czarnym kolorze. W kolejnych stadiach występują przerzuty narządowe, które mogą się objawiać w postaci różnego rodzaju obrzęków, najczęściej jest to niewydolność wątroby lub duszności.

Leczenie czerniaka

W przypadku czerniaka we wstępnym stadium możliwe jest wyleczenie czerniaka poprzez usunięcie zmiany. Jeżeli nie występują przerzuty (co powinno być sprawdzone za pomocą badania mikroskopowego) to leczenie można uznać za zakończone.

Jeśli jednak choroba się rozwija to konieczna może być chemioterapia, stosowanie leków ukierunkowanych molekularnie, radioterapia lub elektroterapia. Stosowane są różne metody i wciąż ciężko współczesnej medycynie wybrać tą metodę, która daje najbardziej satysfakcjonujące wyniki. Na przykład stosowanie chemioterapii uchodzi za metodę, której skuteczność bywa nie satysfakcjonująca.

Na koniec jeszcze raz zaznaczamy, że kluczowe jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Bardzo ważne jest zabezpieczenie skóry przed słońcem za pomocą kremów z wysokim filtrem (np. SPF50+) oraz unikanie wizyt w solarium.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne