Strona głównaBiznesJakie korzyści oferuje coaching i mentoring?

Jakie korzyści oferuje coaching i mentoring?

Coraz częściej można spotkać się z takimi pojęciami, jak mentoring, ale także coaching. Te dwa pojęcia nie mogą jednak być używane jako synonimy, ponieważ odnoszą się do różnych działań oraz zakładają różne cele. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica oraz które działanie może Tobie więcej dać, to czytaj dalej. 

Rozwój osobisty, a coaching

Coach jest osobą, która poprzez swoje kompetencje oraz doświadczenie może pomóc danej osobie wyznaczyć sobie cele. Nie chodzi tutaj tylko o cele zawodowe, ale także osobiste. Coaching może pomóc poukładać chaos w życiu, a także wskazać priorytety i drogę, której należy się trzymać, by osiągnąć sukces. Z usług coacha mogą więc skorzystać jak najbardziej osoby fizyczne. Coach nie będzie narzucał żadnych celi, raczej skupi się na tym, by wydobyć z klienta to, czego szuka. Mentoring natomiast wygląda nieco inaczej.

Rozwój kariery, a mentoring

Mentoring to działanie, z którym można się spotkać w trakcie rozpoczynania nowej pracy. To właśnie tam, mentor może towarzyszyć w trakcie pierwszych tygodni. Będzie on wyznaczał cele, jakich firma oczekuje oraz podpowie w zakresie innych nurtujących kwestii. Mentor może zaproponować przykłady działań, jakie można podjąć w firmie, kiedy pojawią się pierwsze trudności. Do tego sposób działania mentora znacznie różni się od tego, jaki prezentuje kierownictwo. Nie jest to relacja przełożony-pracownik. Kontakty z mentorem są bardziej swobodne.

Coaching i mentoring

Jak można zauważyć zarówno coaching, jak i mentoring są odrębnymi działaniami. Jednak zarówno jedno, jak i drugie działanie może wnieść coś pozytywnego w życie zawodowe, jak i osobiste. Coach skupia się na zmotywowaniu do działania jednak nie przekazuje specjalistycznej wiedzy. Mentor natomiast skupi się na przekazaniu swojej wiedzy i pokierowaniu osoby w dobrym kierunku, w pracy. To co można zyskać, dzięki połączeniu tych dwóch działań to:

  • Pewność w działaniu.
  • Radzenie sobie ze zmianami, bez nadmiernego stresu.
  • Lepsze efekty w pracy i większą satysfakcję.
  • Świeże spojrzenie na własne życie i swoją pracę

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne