Strona głównaBiznesInwestowanie w kryptowaluty - zasady | Niezależny handel kryptowalutami

Inwestowanie w kryptowaluty – zasady | Niezależny handel kryptowalutami

Inwestowanie w kryptowaluty … kilka zasad

Choć wśród ekspertów od tradycyjnego inwestowania opinie na temat kryptowalut są podzielone, to nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo prężnie rozwijający się rynek, który z roku na rok zwiększa swoją wartość. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie oraz inwestowanie w waluty cyfrowe, skuszonych szeroką gamą zastosowań oraz potencjalnym zyskiem. Przed podjęciem decyzji o entuzjastycznym rzuceniu się w wir wirtualnych monet, warto poznać kilka podstawowych zasad, panujących na tym rynku.

Formy inwestycji

Kryptowaluty są bardzo zróżnicowaną kategorią aktyw, o różnych charakterystykach i zastosowaniach. W większości waluty kryptograficzne można przyporządkować do jednej z dwóch kategorii: coin oraz token.

Coiny to e-monety, które pozostają wierne pierwotnemu przeznaczeniu kryptowalut, służąc jako cyfrowy zamiennik “zwykłych” pieniędzy. Ich głównym założeniem oraz celem jest uwolnienie użytkowników od ograniczeń i marż, nakładanych przez banki. Charakterystyczny dla coinów jest własny łańcuch bloków, na którym transakcje są weryfikowane i zapisywane.

Tokeny z kolei idą o krok dalej, reprezentując nie konkretną wartość monetarną, ale usługę, towar, czy udział. W przeciwieństwie do coinów nie posiadają własnego blockchaina, działając najczęściej w ramach określonej platformy, firmy, czy serwisu. Z tego powodu zarówno oszacowanie ich wartości, jak i inwestowanie bywa nieco trudniejsze, ponieważ silnie zależy od konkretnego typu i zastosowania kryptowaluty.

Istnieją jeszcze cyfrowe aktywa, które nie zaliczają się do powyższych kategorii. Ciekawym przykładem może być Dogecoin, który został nazwany na cześć jednego z najbardziej znanych żartów internetowych, a obecnie ma wartość sentymentalną oraz kolekcjonerską. Do “innych” można zaliczyć też Bitcoina, który z wirtualnego pieniądza powoli przekształca się w wirtualne złoto, czyli “przechowalnię wartości”.

Świadomość tego podziału jest bardzo istotna, ponieważ pomaga w wybraniu odpowiedniej strategii, a także umożliwia przygotowanie narzędzi dostosowanych do wybranej kryptowaluty. To bardzo istotne decyzje, które trzeba podjąć przed rozpoczęciem inwestycji.

Inwestowanie w kryptowaluty – zobacz różnicę

Pomimo podobnej nazwy, kryptogiełda ma bardzo niewiele wspólnego z giełdą tradycyjną. Rządzące nimi zasady oraz optymalne strategie różnią się , podobnie jak charakterystyka dostępnych aktyw.

Giełda kryptograficzna podlega znacznie mniejszej ilości regulacji i praw, jest też znacznie bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna. Ten stan rzeczy spowodowany jest kilkoma powiązanymi ze sobą czynnikami:

  1. Charakterystyka oferowanych aktywów.

Kryptowaluty, w przeciwieństwie do “tradycyjnych” pieniędzy, istnieją tylko i wyłącznie w formie cyfrowej. Dodatkowo, oparcie w jakimkolwiek innym aktywie ma miejsce jedynie w przypadku niewielkiej grupy coinów, czyli e-monet, zwanej “stablecoinami”.

  1. Podstawowe wartości rynku kryptograficznego.

Pierwotnym założeniem kryptowalut jako takich była chęć uniezależnienia się od zewnętrznych regulacji oraz ingerencji pośredników czy osób trzecich. Równie ważnymi wartościami, będącymi niejako pochodną niezależności, jest jak największy stopień decentralizacji, a także anonimowość użytkowników.

  1. Stosunkowo krótka historia kryptowalut.

Warto pamiętać, że pierwsza funkcjonalna e-moneta powstała niewiele ponad 10 lat temu i nie była na początku zbyt popularna. Rozwój rynku cyfrowych monet , choć bezsprzecznie dynamiczny, trwa więc dość krótko. Przez to nie zdążył się jeszcze wykształcić żaden konkretny konsensus dotyczący ich użytkowania, obrotu, czy nawet statusu prawnego i legalności jako takiej.

Ze względu na powyższe  czynniki, krypto-giełda rządzi się innymi prawami, niż te znane z podręczników do ekonomii. Ceny aktywów nie są obliczane za pomocą matematycznych formuł, będąc za to przedmiotem spekulacji bazowanych głównie na popularności, funkcjonalności oraz “obecności medialnej”. Z tego powodu wartość poszczególnych coinów i tokenów potrafi zmienić się wielokrotnie w ciągu dnia, a czasem zaledwie kilkunastu minut. Jedyną “stałą” zasadą jest prawo popytu i podaży oraz jego bezpośrednie pochodne. Konsekwencją tych czynników jest wygląd strategii handlu kryptowalutami, gdzie sprzedawanie podczas paniki jest nie tylko prawidłowym, ale wręcz zalecanym działaniem, a wstrzymywanie się w nadziei na ustabilizowanie ceny może okazać się bezowocne.

Forma inwestycji w kryptowaluty

Inwestowanie na kryptogiełdzie przyjmuje dwie główne formy: krótkoterminową oraz długoterminową.

Inwestowanie krótkoterminowe polega na bardzo szybkim obrocie jednostkami, wykorzystując stosunkowo niewielkie wahania zachodzące na przestrzeni jednego lub kilku dni. Ze względu na wspomnianą wcześniej dynamikę rynku kryptowalutowego jest to dość popularna metoda, pozwalająca na bieżąco zarządzać posiadanymi jednostkami i minimalizować straty. Wymaga ona jednak dość rozwiniętego wyczucia sytuacji, graniczącego niemal z instynktem, oraz wiedzy na temat zależności i potencjalnych zmian zachodzących w społeczności danego krypto oraz na samym kryptorynku.

Długoterminowe inwestycje są z kolei łatwiejsze i mniej stresujące, ponieważ wymagają jedynie starannego wyboru aktywa oraz cierpliwości. Paradoksalnie, ta strategia również związana jest ze zmianami wartości. Zamiast jednak skupiać się na nich i je wykorzystywać, pozwala na komfort ich ignorowania, skupiając się na średnim wzroście na przestrzeni miesięcy lub nawet kwartałów.

Kilka zasad inwestowania w kryptowalutę

Charakterystyka rynku kryptowalutowego sprawia, że najważniejsze kwestie oraz zasady można zamknąć w kilku podpunktach:

  1. Przygotowanie. Przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się z aktywem, jego zastosowaniami i charakterystyką.
  2. Odpowiednio dobrane narzędzia. Rynek kryptograficzny to odrębny ekosystem, który wymaga instrumentów dostosowanych specjalnie do jego potrzeb oraz do coina lub tokena, którym inwestor ma zamiar operować.
  3. Cierpliwość. Niezależny handel kryptowalutami nie zawsze oznacza ogromne zyski. Niektóre inwestycje mogą wręcz powodować straty. Takie sytuacje są naturalnym elementem inwestowania na krypto-giełdzie i nie należy pod ich wpływem ulegać zniechęceniu. Praktyka czyni mistrza także w tym przypadku i przy odrobinie uporu można spodziewać się coraz lepszych wyników.

Inwestowanie – od czego zacząć

Wybór odpowiedniej kryptowaluty jest kwestią kluczową, jednak jest to dopiero pierwszy krok. Po podjęciu tej decyzji przychodzi kolej na krok numer dwa, czyli przygotowanie odpowiednich narzędzi.

Należy zacząć od wyboru e-portfela, czyli aplikacji służącej do przechowania jednostek. Dzielą się one na dwa rodzaje, skorelowane z opisanymi wcześniej formami inwestowania: portfele zimne, polecane do inwestycji długoterminowych, oraz gorące, najczęściej stosowane podczas inwestowania krótkoterminowego.

Główną różnicą między tymi typami jest dostęp do Internetu. Zimne portfele przyjmują najczęściej formę osobnych urządzeń, z kolei portfele gorące mogą być zainstalowane na dowolnym nośniku, takim jak tablet, telefon, lub komputer. Poszczególne oferty portfeli mogą się różnić w zależności od tego, jaką kryptowalutę mają za zadanie przechowywać, ponieważ niektóre z nich mają dodatkowe wymogi w kwestii przechowania. Warto również zainteresować się dodatkowymi zabezpieczeniami, szczególnie w przypadku portfeli typu gorącego, gdyż są one bardziej narażone na ataki hackerskie ze względu na połączenie z Internetem.

Następnie przychodzi czas na wybranie kanału pozyskania samych jednostek kryptowaluty. Do najpopularniejszych metod należą krypto-giełda oraz Crypto-kantor online. Giełda to dość popularne rozwiązanie ze względu na dużą ilość dostępnych walut, jednak ma ona też sporo wad. Przede wszystkim, regulacje prawne w USA oraz Unii narzucają odgórny wymóg weryfikacji tożsamości podczas zakładania konta, co narusza zasadę anonimowości kryptowalut. Niestety, użytkownicy, którzy chcą ominąć ten nakaz muszą się liczyć z podwyższonym ryzykiem korzystania z platform zarejestrowanych poza UE oraz USA. Giełdy same w sobie również przyciągają internetowych złodziei ze względu na dużą ilość przechowywanych oraz przechodzących tamtędy jednostek.

Znacznie prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z krypto-kantoru online. Są one dużo bardziej bezpieczne, ponieważ jednostki są w nich przetrzymywane przez bardzo krótki czas, potrzebny jedynie do dokonania wymiany. Dzięki temu również łatwiej jest znaleźć ofertę kantoru kryptowalut bez rejestracji, która umożliwi zachowanie maksymalnej anonimowości przy minimalnych formalnościach. Przykładem takiego serwisu jest Crypto-ATM, który poza brakiem wymogu założenia konta oraz weryfikacji tożsamości oferuje szeroką gamę walut, pozwalającą na wymianę w aż 24 parach krypto-fiat.

Kryptowaluty to przyszłościowa technologia, w którą zdecydowanie warto inwestować. Rosnąca popularność i świadomość sprawia, że dostępnych jest coraz więcej materiałów, dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania. Dlatego dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, wiedzy i cierpliwości każdy może skorzystać z tej nowej technologii za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak cyfrowe portfele oraz niezależne kantory kryptowalut.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne