Strona głównaBiznesFirma w Polsce

Firma w Polsce

Zakładanie firm w polsce według obiegowej opinii uchodzi za długi i problematyczny proces. Równocześnie zarówno w mediach słyszymy dyskusje na temat wprowadzania kolejnych usprawnień i udogodnień dla początkujących przedsiębiorców. Jak zatem założenie firmy wygląda w praktyce. 

Jednym z pierwszych kroków podczas zakładania działalności jest wpis do CEIDG. W tym celu potrzebujemy pobrać formularz, który następnie należy złożyć w stosownym urzędzie. Co ciekawe procedura ta została trochę ułatwiona, gdyż formularz można złożyć online za pomocą profilu zaufanego. 

Samo wypełnienie i złożenie wniosku, raczej dla nikogo nie powinno być problemem. Natomiast kluczowym elementem na tym etapie jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej stosowane to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowa działalność gospodarcza. Należy odnotować, że w przypadku spółki z o.o. dodatkowo należy sporządzić umowę spółki oraz zarejestrować ją w KRS czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy wnieść kapitał spółki. Podsumowując: w przypadku jednoosobowej działalności należy dokonać rejestracji w CEIDG, natomiast w przypadku spółki należy dokonać rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jeśli zarejestrowaliśmy firmę jako czynny płatnik VAT, należy złożyć  w Urzędzie dokument o nazwie VAT-R. 

Gdy samo założenie firmy mamy za sobą do rozpoczęcia prowadzenia firmy dzieli nas już naprawdę nie wiele. Wypada założyć firmowe konto bankowe i podjąć współpracę w wybranym biurem rachunkowym. Na końcowym etapie, często wątpliwości budzi pytanie o konieczność posiadania pieczątki. Odpowiedź, jest jednoznaczna, nie ma konieczności posiadania firmowej pieczątki, lecz w wielu przypadkach jest ona po prostu przydatna.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne