Strona głównaBiznesDla kogo usługi druku 3D?

Dla kogo usługi druku 3D?

Technologia 3D cieszy się całkiem dużym zainteresowaniem. Jest to dosyć medialny temat, którym interesuje się wiele osób. Na tej fali wyrosło wiele mniejszych i większych firm oferujących usługę druku 3D. W tym artykule postaramy się zastanowić do kogo są kierowane tego typu usługi, bo okazuje się, że z usługi tego typu może skorzystać praktycznie każdy! 

Zacznijmy od początku, odpowiadając sobie na pytanie czym jest druk 3D. Otóż jest to potoczna nazwa na drukowanie przestrzenne polegające na wytworzeniu trójwymiarowych obiektów przy użyciu urządzania powszechnie nazywanego drukarką 3D. Co istotne, w procesie druku niezbędny jest projekt komputerowy. Przez długi czas druk 3D był wykorzystywany przede wszystkim do prototypowania. Obecnie jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Co ciekawe, nawet użytkownicy domowi coraz śmielej korzystają z maszyny tego typu.

Druk 3D we własnym domu?

Drukowanie przedmiotów na własny użytek (we własnym domu) jeszcze nie dawno mogło brzmieć niczym fabuła filmu science-fiction. Współcześnie dzięki temu, że drukarki 3D są całkowicie powszechne i dostępne dla każdego, taka możliwość przynajmniej teoretycznie jest jak najbardziej realna. Jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że zanim zobaczymy drukarkę 3D w każdym gospodarstwie domowym minie jeszcze bardzo dużo czasu albo nigdy się tego nie doczekamy. Jest to technologia, która wymaga chociaż minimalnej wiedzy technicznej, poza tym kupno takiej maszyny nie jest małym wydatkiem dla przysłowiowego Kowalskiego. Mimo, że może nie każdy z nas ma w domu drukarkę 3D to nie oznacza, że nie możemy korzystać z jej dobrodziejstwa. Wiele firm oferuje usługi druku 3D.

Warto jednak zauważyć, że wielu entuzjastów tej technologii posiada drukarkę 3D w domu. Użytkownicy indywidualni mogą np. samodzielnie tworzyć wszelkie artykuły plastikowe, dekoracje do domu, zabawki, figurki oraz wiele więcej! Trzeba przyznać, że wizja posiadania własnej drukarki 3D na użytek domowy brzmi naprawdę interesująco.

Zastosowanie druku 3D

Wykorzystanie druku 3D przez użytkowników domowych brzmi nieco egzotycznie i jest to raczej melodia przyszłości. Natomiast wykorzystanie tej technologii w przemyśle to oczywiście jak najbardziej teraźniejszość. Zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie. Kilka przykładów zamieszczamy poniżej.

Prototypowanie
Typowym przykładem zastosowania druku 3D jest prototypowanie. Prototypowanie bardzo często wymaga wykonania jakiegoś przedmiotu jeszcze raz lub dokonania drobnych poprawek co generuje koszty. W takiej sytuacji bardzo pomocne jest drukowanie 3D, które pozwala na szybką obróbkę mechaniczną.

Produkcja
Czy za pomocą drukarki możemy produkować jakiś przedmiot w sposób hurtowy? Tak! Jednak nie jest to do końca opłacalne, gdyż praca drukarki jest dosyć czasochłonna i kosztochłonna. Dlatego drukarka jest wykorzystywana jedynie do produkcji małoseryjnej.

Produkcja pomostowa
Produkcja pomostowa polega na przyśpieszeniu procesu pomiędzy prototypowaniem a przejściem do produkcji masowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można rozpocząć elastyczną produkcję bez konieczności uruchamiania produkcji masowej (co wiąże się z potrzebą zaangażowania większej ilości czasu i środków inwestycyjnych)

Prototypowanie, produkcja pomostowa i małoseryjna to główne kategorie, na które możemy rozdzielić zastosowanie drukarek 3D. Zastosowanie druku jest oczywiście bardzo szerokie. Drukarki tego typu możemy znaleźć w wielu branżach. Gdzie dokładnie? Kilka przykładów wymieniamy poniżej:

  • Elektronika przemysłowa (wyłączniki różnicowoprądowe, złącza ładowarek oraz różnorodne części przemysłowe).
  • Projektowanie opakowań
  • Medycyna (modele do planowania przedoperacyjnego, implanty)
  • Jubilerstwo (produkcja biżuterii)
  • Edukacja (drukowanie obiektów spełniających rolę pomocy naukowych)
  • Elektronika użytkowa (piloty, kontrolery do gier, słuchawki oraz podobne urządzenia elektroniczne)
  • Motoryzacja i lotnictwo (głównie modele koncepcyjne i prototypy)
  • Budownictwo (makiety architektoniczne)

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Popularne