Czy inwestowanie w aplikacje dedykowane przygotowywane we współpracy z firmami programistycznymi jest działaniem opłacalnym? Czy technologia jest w stanie zapewnić sukces początkującym przedsiębiorcom? Czy na rynku zdominowanym przez rozwiązania chmurowe warto inwestować czas i środki w oprogramowanie tego typu? Czy może lepiej skupić się na innych przewagach rynkowych i budować model biznesowy w oderwaniu od technologii?
Między innymi na takie pytania stawiają sobie właściciele startupów szukających miejsca na coraz bardziej konkurencyjnym rynku w Polsce. W poniższym tekście postaramy się pomóc w znalezieniu odpowiedzi.
Czy współpraca z software house jest droga?
Nie ulega wątpliwości, że aplikacje dedykowane przygotowywane przez software house są droższe od aplikacji standardowych, dostępnych w modelu SaaS. Różnica w cenach może być bardzo duża.
Jednak patrzenie przez wyłącznie przez pryzmat wydatków nie jest podejściem prawidłowym. Ocena powinna bowiem zawierać także analizę korzyści po stronie przychodowej jakie może przynieść wykorzystywanie aplikacji przygotowanej przez firmę informatyczną. W wyniku analizy okazać się może, że stopa zwrotu w przypadku oprogramowania dedykowanego okaże się wyższa. Dlatego też w wielu przypadkach warto zdecydować się na droższe rozwiązanie, które w przyszłości przyniesie większe przychody.
Czy współpraca w software house przynosi korzyści rozwojowe?
Analiza możliwości rozwoju jasno pokazuje, że wykorzystywanie aplikacji dedykowanych jest dla wielu firmy, w tym startupów, rozwiązaniem dużo bardziej korzystnym. Zmiana produktu, docelowej grupy klientów lub całego modelu biznesowego pociąga za sobą konieczność zmian w wykorzystywanym oprogramowaniu. Często brak możliwości rozwoju aplikacji może oznaczać konieczność całkowitej rezygnacji z jej dalszego użytkowania. Jest oczywistym, że generuje to dodatkowe koszty, na które startupy rzadko są przygotowane.
Aplikacje standardowe najczęściej nie zapewniają firmom możliwości. Ich rozwój jest nie jest uwarunkowany specyficznymi potrzebami konkretnego klienta, a wyłącznie decyzjami producentów. a te mogą być rozbieżne z oczekiwaniami niektórych klientów. Szczególnie tych, którzy stawiają na nieszablonowe rozwiązania.
Przy tej okazji należy jednak zwrócić uwagę, że rozwój aplikacji również generuje koszty. Dlatego zawierając umowę z software house warto przewidzieć przyszłe potrzeby rozwojowe i wynegocjować satysfakcjonujące warunki – w tym koszty. W przeciwnym przypadku prace rozwojowe mogą być bardzo kosztowne.
Czy opłaca się współpracować z firmą programistyczną?
Na tak postawione pytanie trudno o jednoznaczną odpowiedź. Pewne jest, że współpraca z software house generuje koszty. Jeżeli możliwe jest ich uniknięcie – na pewno warto to zrobić.
Ale koszty nie mogą być jedynym kryterium oceny. Często bowiem korzyści osiągane dzięki współpracy z firmą programistyczną są tak duże, że inwestycje zwracają się nawet w krótkim okresie. A w perspektywie średnio i długoterminowej zainwestowane środki są niewspółmiernie małe do osiąganych zysków.