Strona głównaITWsparcie modelu biznesowego firmy przez aplikacje dedykowane

Wsparcie modelu biznesowego firmy przez aplikacje dedykowane

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto inwestować w aplikacje dedykowane. Aby odpowiedzieć na pytanie czy oprogramowanie na zamówienie w znaczący sposób wesprze model biznesowy. Warto również zastanowić się czy takie oprogramowanie jest niezbędne i czy strategia rynkowa nie może być realizowana przy wykorzystaniu dostępnych na rynku aplikacji pudełkowych.

Co to jest model biznesowy?

Model biznesowy to przyjęta przez firmę strategia wykorzystania posiadanych zasobów w taki sposób aby możliwe było zaspokajanie potrzeb klientów, zwiększanie sprzedaży oraz budowanie rentowności. Model biznesowy bardzo często decyduje o tym czy firma odniesie rynkowy sukces czy porażkę.

Jednak nawet najlepiej przygotowany model biznesowy wymaga odpowiedniego wsparcia organizacyjnego i technologicznego, dzięki którym będzie możliwa jego realizacja. Bez tych dwóch elementów jego egzekucja jest często niemożliwa.

Jak aplikacje dedykowane wspierają model biznesowy?

W jaki sposób aplikacje dedykowane mogą wspierać model biznesowy? Możliwości jest bardzo wiele. Po pierwsze wykorzystywane oprogramowanie może pomagać w optymalnym wykorzystaniu zasobów. Dzięki systemom informatycznym możliwe jest zautomatyzowanie prostych i powtarzalnych czynności oraz ograniczanie pracochłonności. Najbardziej zaawansowane oprogramowanie umożliwia nawet całkowite wyeliminowanie

Po drugie dedykowane aplikacje biznesowe pozwalają zwiększać sprzedaż. Nowoczesne systemy marketingowe pozwalają na dostosowywanie oferty do indywidualnych potrzeb klientów, co w znaczący sposób ułatwia ich pozyskiwanie. Natomiast zaawansowane systemy CRM umożliwiają sprawne i skuteczne zarządzanie procesem sprzedaży.

Po trzecie zaawansowane oprogramowanie pozwala na zwiększanie satysfakcji klientów. Przyśpiesza realizację zamówień i zapewnia najwyższej jakości obsługę posprzedażową. Dzięki temu możliwe jest dalsze budowanie satysfakcji klientów, zwiększanie ich skłonności do składania kolejnych zamówień oraz maksymalizację prawdopodobieństwa poleceń.

Należy również pamiętać, że oprogramowanie dedykowane umożliwia wyróżnianie się na tle konkurentów. Jest t szczególnie ważne na rynkach, na których funkcjonuje wiele firm oferujących podobne produkty lub usługi.

Oczywiście powyższe przykłady nie wyczerpują możliwych korzyści jakie można osiągnąć dzięki wykorzystywaniu aplikacji dedykowanych. Wiele bowiem zależy zarówno od przyjętej strategii jak i od otoczenia rynkowego.

Aplikacje dedykowane czy oprogramowanie gotowe?

Planując inwestycję w oprogramowanie wspierające model biznesowy warto zastanowić się czy dostępne na rynku rozwiązania “pudełkowe” nie posiadają funkcjonalności niezbędnych firmie do osiągnięcia założonych celów. Analiza możliwości wykorzystanie gotowego oprogramowania ma szczególne znaczenie w przypadku firm, które nie dysponują wysokimi budżetami inwestycyjnymi. W ich przypadku aplikacje “pudełkowe” mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

Warto jednak pamiętać, że takie oprogramowanie nigdy nie będzie w 100 procentach dostosowane do istniejącego modelu biznesowego. Jego wykorzystywanie będzie wymagało rezygnacji z części możliwych do osiągnięcia przewag rynkowych. Natomiast w przypadku aplikacji dedykowanych taka konieczność nie występuje.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne