Zrobiłeś właśnie porządki w firmie. Masz dużo niepotrzebnych komputerów i zastanawiasz się co z nimi zrobić? Jest proste rozwiązanie. Sprzedaj je i odzyskać zainwestowane pieniądze.
Wiele nieużywanych już w firmie komputerów jest sprawne. Posiadają niewielkie ślady użytkowania, drobne zadrapania, przebarwienia. To jednak nie problem. Podzespoły mogą nie należeć do najnowszej generacji rozwiązań ale nadal spełniać swoje zadanie. Może się więc okazać, że komputer nie przydatny na jednym stanowisku pracy będzie idealnie sprawdzał się na innym. Proste zadania biurowe, obsługiwanie programów pocztowych prostych aplikacji nie wymaga nowych, wydajnych maszyn jak i nowych telefonów komórkowych.
Kiedy jednak definitywnie zdecydujemy się na ich wymianę i eliminację z firmy. ROzważmy kilka scenariuszy. Każdy może przynieść wymierne korzyści dla firmy. Zanim jednak zaczniemy poszukiwać najlepsze warto znaleźć sprzymierzeńca a właściwie pomoc w działaniach. Optymalna to firma zewnętrzna specjalizująca się w skupie komputerów.
Zanim zdecydujemy o dalszych losach używanego sprzętu firmy potrzebny będzie audyt techniczny. Pozwoli on dokładniej sprawdzić co faktycznie jest i co mozna z tym dalej zrobić. Wskaże nam które urządzenia są w pełni sprawne a które nie, jakie mają wady i czy można lub warto je naprawiać.
Komputery używane w pełni sprawne można ponownie sprzedać. Na rynku jest spore zainteresowanie używanym sprzętem komputerowym. Klienci indywidualnie i biznesowi chetnie nabywają tego rodzaju urządzenia. To oszczędność pieniędzy ale dla wielu kwestia przekonań i potrzeby działań redukujących zużycie sprzętu nowego. Mają jednak wymagania. Finalna cena ponownej sprzedaży zależy więc od stanu urządzenia. nie tylko parametrów technicznych ale również wizualnych. każda rysa, uszkodzenie mają znaczenie i mogą zwiększyć lub zmniejszyć drastycznie cenę. Przygotowanie sprzętu jest więc istotnym działaniem. Niewielki poprawki pozwolą na znaczne zwiększenie zysków.
Jeżeli urządzenia posiadają uszkodzenia, braki, które łatwo można uzupełnić – warto poddać je naprawom serwisowym. Niekiedy proste usprawnienie wykonane bez nadmiernych inwestycji finansowych pozwoli na znacznie większy zysku ze sprzedaży. Jeżeli w działaniach będzie nas wspierać firma zewnętrzna ona zwykle zajmuje się tego rodzaju naprawami.
Do ponownej sprzedaży mogą również trafić uszkodzone urządzenia oraz podzespoły. Firmy dystrybuujące używany sprzęt komputerowy często poszukują zamienników. Wiele serwisów komputerowych i indywidualnych klientów stale szuka podzespołów do realizacji własnych zadań serwisowych lub optymalizacji sprzętu. Warto więc również sprawdzić ich wartość zanim zdecydujemy się na utylizację.
Kiedy zapadnie decyzja o definitywnej likwidacji sprzętu komputerowego firmy pamiętaj, że nie możesz go wyrzucić do kosza wraz z innymi odpadami. Komputery muszą trafić do firmy recyklingowej specjalizującej się w utylizacji tego rodzaju śmieci. Konieczne będzie uzyskanie tzw. Karty Przekazania Odpadów i wpisu do Bazy BDO. Formalności są konieczne. Przedsiębiorstwa zobowiązane są dokonywać sprawozdawczości działań w tym zakresie.