Strona głównaITRynek E-learning w 2020 roku

Rynek E-learning w 2020 roku

Nowoczesne technologie powstające w software house-ach sprawiają, że oprogramowanie do zdalnej nauki jest bardziej skuteczne i bardziej angażujące użytkowników. Nic zatem dziwnego, że rynek e-learning, podobnie jak cała branża produkcji oprogramowania, ma przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Czego należy oczekiwać w roku 2020? Jakie nowoczesne rozwiązania będą kluczowe dla rynku? Co czeka biznes i software house-y?

Rozwój rynku e-learning na świecie

Jak rozwija się ten segment rynku oprogramowania? Światowy rynek systemów e-learning rośnie bardzo szybko i przewiduje się, że do 2026 r. osiągnie wartość prawie 400 miliardów dolarów. To sprawia, że liczba firm programistycznych specjalizujących się w produkcji oprogramowania tego typu ciągle rośnie.

Polski rynek systemów e-learning jest stosunkowo mało rozwinięty. Głównymi użytkownikami systemów zdalnego uczenia są duże firmy. Natomiast segment SME i branża edukacyjna rzadko korzysta z nowoczesnego oprogramowania. Jednak eksperci przewidują, że w niedługiej przyszłości można oczekiwać bardzo dynamicznych wzrostów wartości rynku. Oznacza to ogromne możliwości rozwoju dla krajowych firm programistycznych specjalizujących się w oprogramowaniu tego typu.

Sztuczna Inteligencja w e-learning

Jednym z najważniejszych trendów, mających ogromny wpływ na rozwój rynku e-learning, jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Technologia ta zapewnia możliwość szybkiego analizowania danych i automatyzację procesu przygotowywania najbardziej efektywnych ścieżek szkoleniowych. Dzięki tym zaletom możliwe jest podnoszenie skuteczności nauczania.

Kolejną zaletą rozwijanej przez software house-y sztucznej inteligencji jest możliwość jej wykorzystywania w komunikacji na linii system – użytkownik. Dzięki niej możliwe jest wykorzystywanie cyfrowych asystentów użytkownika.

Rozpoznawanie mowy

Drugim ważnym trendem jest wykorzystywanie w systemach e-learning technologii rozpoznawania mowy. Bez niej trudno byłoby wykorzystywanie wirtualnych asystentów, ale nie jest to jedyna jej zaleta.

Rozpoznawanie mowy to jeden z elementów mających kluczowe znaczenie dla zwiększania poziomu zaangażowania użytkowników. Dzięki tej technologii systemy e-learning stają się bardziej atrakcyjne dla szkolonych pracowników. A dodatkową korzyścią jest minimalizowanie czasu potrzebnego na zdobywanie nowych kompetencji.

Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna

Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna nie są wyłącznie domeną oprogramowania służącego rozrywce. Technologie te mogą z powodzeniem być wykorzystywane w systemach e-learning. Dzięki AR i VR możliwe jest zwiększanie atrakcyjności systemów. Dodatkowo rzeczywistość rozszerzona i wirtualna pozwalają na tworzenie bezpiecznego i względnie niedrogiego środowiska szkoleniowego, w którym możliwe jest zdobywanie specjalistycznych kompetencji. Ma to szczególne zastosowanie  branży medycznej i w rozwiązaniach inżynieryjnych.

Szkolenia tworzone przez użytkowników

Na koniec kilka warto poruszyć temat treści szkoleniowych. Liczne badania pokazują, że jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów zwiększania skuteczności uczenia użytkowników jest zaangażowanie uczestników w tworzenie programów szkoleniowych. Dlatego funkcjonalności pozwalające na dodawanie własnego kontentu również będą jednym z najważniejszych trendów na najbliższe lata.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne