Strona głównaBiznesJak przeprowadzić oddłużenie w skomplikowanych sytuacjach?

Jak przeprowadzić oddłużenie w skomplikowanych sytuacjach?

Bardzo wiele ludzi nie radzi sobie ze spłatą bieżących zobowiązań. Największy problem pojawia się wtedy, kiedy posiadamy zbyt wiele różnego rodzaju obciążeń. Kredyt na mieszkanie, raty za nową zmywarkę lub lodówkę, dodatkowo jakiś kredyt gotówkowy czy zadłużenie na karcie kredytowej. Jeśli do tego dochodzą jeszcze jakieś chwilówki czy pożyczki pozabankowe, które musimy spłacić, no to mamy już istotny problem.

Jak duży nie byłby to problem, nie możemy obok niego przechodzić obojętnie. Zdecydowanie lepiej rozpocząć walkę z takim zadłużeniem, niż żyć jakby nic się nie stało i czekać aż sytuacja sama się rozwiąże. Nie ma sytuacji bez wyjścia, chyba że nasze zadłużenie sięga już takich rozmiarów, że nie będziemy w stanie go spłacić przez resztę swojego życia. W takiej sytuacji nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko przeprowadzić upadłość konsumencką. To jednak już temat na zupełnie odrębny artykuł.

Bankowa konsolidacja kredytów

Jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku zadłużenia, jest możliwość połączenia wszystkich posiadanych zobowiązań w jedną całość. Umożliwia to kredyt konsolidacyjny, w ramach którego otrzymujemy pieniądze na spłatę kredytów, które do tej pory zaciągnęliśmy. Mogą to być jednak wyłącznie takie kredyty, które uzyskaliśmy za pośrednictwem banków. Przynajmniej w większości, ponieważ jeśli jakiś mały procent naszego zadłużenia stanowią inne zobowiązania np. pozabankowe czy w postaci zaległych rachunków, to na ich spłatę będziemy mogli uzyskać dodatkową gotówkę. Będą to pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel.

Zaciągając kredyt konsolidacyjny, zamiast kilku różnych kredytów, będziemy spłacali ratę tylko jednego kredytu. Co więcej, ta jedna rata będzie mniejsza niż łączna wysokość zobowiązań, spłacanych do tej pory. Wydłuży się jednak okres spłaty.

Inną opcją oddłużenia i pozbycia się zbyt wielu obciążeń finansowych jest pożyczka hipoteczna. W ramach takiej pożyczki możemy otrzymać gotówkę na dowolny cel. Może ona nam posłużyć na spłatę zarówno kredytów, pożyczek pozabankowych, chwilówek czy zaległych faktur i rachunków. Aby jednak uzyskać tego rodzaju pożyczkę za pośrednictwem banku, będziemy musieli spełnić dwa podstawowe warunki. Przede wszystkim powinniśmy być właścicielem nieruchomości, a więc mieszkania lub domu rodzinnego. Pożyczka taka udzielana jest pod zastaw nieruchomości a jej wysokość uzależniona od jej wartości. Ponadto do uzyskania pożyczki hipotecznej w banku, konieczne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej w bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Alternatywne rozwiązania pozabankowe

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy liczyć na wsparcie ze strony banku, pozostają nam inne rozwiązania. Pomoc osobom zadłużonym zapewniają również firmy pożyczkowe. W tym przypadku zalecana jest jednak daleko idąca ostrożność. Niekiedy bardzo łatwo sięgnąć po taką pożyczkę, równie łatwo jednak wpaść w tarapaty związane z podpisaniem niekorzystnej dla nas umowy pożyczki. Na rynku jest szereg firm, które umożliwiają uzyskanie kredytu oddłużeniowego, jednak nie wszystkie takie propozycje mogą okazać się dla nas korzystne. Tutaj na pewno nie warto zwracać uwagi na bardzo wysokie pożyczki udzielane drogą gotówkową, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Takie wysokie pożyczki gotówkowe to ładowanie się na minę i ogromne koszty, które będziemy musieli pokryć. Nie jest tajemnicą, że same odsetki od takiej pożyczki mogą przekroczyć kwotę zaciągniętej pożyczki.

Nieco bardziej sensownym rozwiązaniem wydają się pożyczki udzielane z dodatkowym zabezpieczaniem. Z ciekawą propozycją do osób zadłużonych wyszła w ostatnim czasie jedna z firm pożyczkowych, oferująca pożyczki z gwarantem. Jest to oferta w głównej mierze skierowana do osób zadłużonych, które mają problemy z różnego rodzaju zadłużeniami. Pomoc mogą uzyskać te osoby, które posiadają negatywną historię kredytową, zajęcia komornicze czy wpisy w bazach dłużników. Warunkiem koniecznym do uzyskania pożyczki jest posiadanie gwaranta, dodatkowej osoby, która może poszczycić się dobrą zdolnością oraz historią kredytową. Można by powiedzieć, że jest to taki odpowiednik bankowego kredytu z poręczycielem.

Pożyczka z gwarantem to nie jedyna alternatywna metoda na walkę z zadłużeniem, choć nie da się ukryć, że wśród pożyczek pozabankowych, jedna z korzystniejszych, ponieważ jak na tego rodzaju pożyczki cechująca się nie przesadnie wygórowanym kosztami. Na rynku oddłużeniowym, są jeszcze inne kredyty i pożyczki, z których mogą skorzystać osoby zadłużone. Są nimi choćby pozabankowe pożyczki udzielane pod zastaw pojazdów czy nieruchomości.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem finansowym Banki24 – www.banki24.com.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne