Strona głównaITInnowacyjne zmiany w świecie elektroniki

Innowacyjne zmiany w świecie elektroniki

Z roku na rok, możemy obserwować narastające zmiany w różnych dziedzinach naszego życia. Szczególnie widoczne są te związane z elektroniką. Nowości na rynku polskim i zagranicznym mogą zarówno ułatwiać codzienne życie i pracę, jak i przysparzać dużo kłopotów. Problemem dla osób, które stają naprzeciw nowym technologiom, może być trudność w opanowaniu zasad ich używania. Chcąc nadążyć za aktualnymi regułami rządzącymi w świecie elektroniki, warto zwrócić uwagę choćby na zmiany zachodzące w obszarze kas fiskalnych oraz na wciąż niedoceniany podpis elektroniczny.

Kasy fiskalne Wrocław – nadchodzące zmiany

Tradycyjne kasy fiskalne z elektronicznym oraz papierowym zapisem kopii są stopniowo wycofywane z rynku polskiego, jak i ogólnie europejskiego. Ich zastępcami mają zostać kasy online. Dane z nich pochodzące będą bezpośrednio spływać do Centralnego Repozytorium Kas. Za zarządzanie danymi jest odpowiedzialny Szef Krajowej Administracji Skarbowej, który z kolei może przekazywać dane z kas Ministrowi Finansów, urzędnikom skarbowym i celno – skarbowym, jak również reprezentacjom izb administracji skarbowej. Na podstawie danych będzie dokonywana analiza, jak również kontrola rozliczeń przedsiębiorców, w szczególności nieprawidłowości w podatku VAT.
Zmiany dotyczące kas fiskalnych we Wrocławiu i w innych miastach w całym kraju będą dokonywane stopniowo. Już do końca stycznia 2020 roku warsztaty samochodowe są zobowiązane do zastąpienia starych kas fiskalnych, kasami fiskalnymi online. Następne w kolejce są hotele, pensjonaty i gastronomia. Jako ostatni, bo w styczniu 2021 na zmianę powinni przygotować się : fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, budowlańcy, jak również zakłady fitness i siłownie. Wymiana może nie być tania, jednak Ministerstwo Finansów zapowiada, że część kosztów związanych z wymianą tradycyjnej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online we Wrocławiu i w innych miastach zostanie zwrócona. Niezbędne do tego, aby dostać zwrot ma być kupienie kasy w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia ewidencji. Zwrot za kasę może sięgać aż 90%, nie więcej jednak niż 700 zł.
Podpis elektroniczny Wrocław – przydatny i nie taki nowy

Podpis elektroniczny jak wiadomo nie należy do nowości w świecie elektroniki. Podstawa prawna, która go dotyczy pochodzi z września 2001 roku. Mimo tak długiej żywotności na rynku polskim, nie jest on jeszcze uważany za coś powszechnego. Tymczasem może on zaoszczędzić dużo czasu. Wyróżniamy zwykłe oraz bezpieczne podpisy elektroniczne Różnica między tymi dwoma formami jest taka, że pierwszy z nich można stosować jedynie w powszechnej korespondencji czy też w pismach niższej rangi. Nie użyjemy go jednak do podpisania dokumentów podatkowych lub pism sądowych. Do ich podpisania niezbędny jest bezpieczny, czyli kwalifikowany podpis elektroniczny. Ze względu na to, że podpisy te są regulowane prawnie, są postrzegane tak samo jak podpis złożony fizycznie. Posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny, który można łatwo i szybko utworzyć we Wrocławiu, można podpisać dokumenty, które normalnie wymagałyby fizycznej obecności w danej placówce. Są to m.in.: faktury elektroniczne, deklaracje podatkowe, deklaracja elektroniczne dla ZUS, czy też pisma składane do różnych placówek, takich jak sądy czy też urzędy administracyjne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne