Strona głównaUncategorizedCzy opłaca się siać rzepak?

Czy opłaca się siać rzepak?

Czy sianie rzepaku uchodzi za opłacalne? Czy jest do decyzja uargumentowana finansowo? Co roku słyszymy od rolników że plony były większe lub mniejsze niż zakładano. Czy zatem tylko od aury w danym sezonie zależy czy postawienie na rzepak będzie opłacalne? 

Wybór rzepaku jest dosyć częsty wśród rolników w naszym kraju. Jednak plony bywają zróżnicowane. Co wpływa na płodozmian i jak tak nim zarządzać aby uprawa rzepaku uchodziła za opłacalny wybór?

Wybór rzepaku to szereg zalet. Wśród nich można wymienić pobór składników pokarmowych z gleby oraz wyjątkową stabilność cen skupu, która od lat oscyluje w granicach 1500zł za tonę.  Z drugiej strony mamy do czynienia z pewnymi argumentami przemawiającymi przeciwko wyborowi rzepaku. Mowa o stosunkowo wysokiej czasochłonności, niemałych kosztach związanych z nawożeniem oraz dodatkowych kosztach ochrony.

W celu zwiększenia szans na wysoką opłacalność inwestycji w rzepak trzeba wykonać co najmniej trzy zabiegi związane z ochroną roślin. Na początek powinno to być nawożenie startowe w postaci azotu, fosforu i potasu. Koszt takiego nawożenia przekracza 1000zł na każdy hektar. Po wstępnym zabiegu kluczowe są zabiegi wiosenne. Mowa tutaj zarówno o nawożeniu roślin jak i o środkach ochronnych (w tym owadobójczych). Łączny koszt nawożenia to około 3500zł/ha. Żeby przy takich nakładach inwestycyjnych inwestycja mogła się zwrócić każdy hektar musi dać plon przekraczający dwie tony. Czy to dużo? Ciężko powiedzieć czy dużo natomiast wystarczająco by inwestycja miała finansowy sens. Rolnicy w Polsce zbierają plony rzędu około 2900-4000kg z każdego hektara.

Czym jest rzepak?

Rzepak to jednoroczna roślina, która nie występuje na dziko. Występuje tylko w uprawie rolnej. Jest intensywnie uprawiana w rejonie Eurazji. Jednak nie tyko gdyż na liście największych producentów rzepaku spotkamy Kanadę oraz Australię.  Szacuje się że jest mieszańcem kapusty warzywnej oraz kapusty właściwej. Polska zajmuje wysokie siódme miejsce na liście największych producentów rzepaku (na podstawie średniej z lat 2008-2012).

W celu pozyskania kolejnych informacji na temat opłacalności inwestycji w rzepak polecamy sprawdzić zapoznać się z materiałem video.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne