Strona głównaITCzy machine leraning ma szansę wyprzeć niektóre zawody z rynku?

Czy machine leraning ma szansę wyprzeć niektóre zawody z rynku?

Machine learning, oparte o sztuczną inteligencję, rozwijane jest w jednym podstawowym celu – w celu jak najlepszej automatyzacji procesów. Dzięki specyfice tej technologii, jest ona w stanie doskonalić się w pewnym stopniu sama.

Czy wobec tego, może okazać się, że machine learning wyprze z rynku niektóre zawody?

Dynamika rynku pracy

Zmieniające się realia, postęp technologiczny, a także potrzeby dzisiejszych konsumentów sprawiają, że rynek pracy też się zmienia. Niektóre zawody znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe, na które rynek ma większe zapotrzebowanie.

Czy machine learning niesie realne zagrożenie dla dzisiejszych zawodów?
Już dziś wiele zawodów wykonywanych niegdyś przez ludzi, zostało zastąpionych przez maszyny. Proces automatyzacji procesów postępuje niezwykle dynamicznie. Przewiduje się, że jako pierwsze zostaną stanowiska niewymagające wysokich kompetencji. Chodzi jednak o stanowiska pracy umysłowej, nie fizycznej. Trend pojawił się dlatego, że wykorzystywanie machine learning daje szansę na zwiększanie efektywności, a także redukcję kosztów.

Dla których specjalistów machine learning stanowi realną konkurencję?

Pracownicy fabryk – już obecnie obserwujemy, jak wiele czynności wykonywanych do tej pory przez pracowników fabrycznych, przejęły maszyny. Choć wciąż jeszcze bywają sytuacje, gdy człowiek musi sprawować pieczę nad technologią, to jest to coraz rzadsze i wymagające coraz mniejszej liczby zasobów ludzkich.

Księgowi – robotyzacja dotyka także branży księgowej. Ten proces jest już w trakcie od wielu lat, a jego postęp staje się coraz bardziej dynamiczny ocena zdolności finansowych, akceptowanie płatności czy weryfikacja księgowa już teraz są w dużym stopniu zautomatyzowane.

Dziennikarstwo – biorąc pod uwagę, że w Chinach na łamach wiadomości telewizyjnych prezenterem jest robot, dziennikarze i prezenterzy mogą czuć się poważnie zagrożeni. Również edytorów może dotknąć rozwój machine learning i sztucznej inteligenci, które co rusz doskonalone są przez software house i implementowane w oprogramowaniach na zamówienie.

Programiści – o tej grupie mówi się od dawna i coraz częściej. Tworząc systemy doskonałe, firmy programistyczne mogą kopać dołek pod własnymi nogami. Ponieważ machine learning opiera się na sztucznej inteligencji, tworzone systemy już niebawem również będą w stanie się doskonalić, a tym samym być przewidujące. Co za tym idzie, po wprowadzeniu odpowiednich komend i zakresów, będą umiały samodzielnie dostosować algorytmy, których produktem finalnym będą oczekiwane aplikacje webowe czy systemy biznesowe.

Kiedy może nastąpić przełom? To na razie stanowi niewiadoma. Warto jednak mieć na uwadze, że technologia rozwija się z dużym impetem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne