Strona głównaBiznes10 wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną: nie odmawiając niczego sobie ani swojej...

10 wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną: nie odmawiając niczego sobie ani swojej rodzinie!

Wielu, a dokładniej, większość konsumentów energii elektrycznej jest na jej punkcie przeczulona. Zbyt wysokie rachunki oraz chciwość dystrybutorów energii elektrycznej sprawiają, że powoli tracimy nadzieję na jakiekolwiek oszczędności czy niższy rachunek. Artykuł ten zawiera 10 wskazówek na to, jak oszczędzać energię elektryczną, a należy przy tym dodać, że każda z nich działa w 100%!

Otóż tak, prąd da się oszczędzać, a możemy też przy okazji utrzeć nosa chciwym dystrybutorom energii elektrycznej. Istnieją małe, ale w 100% skuteczne triki na to, by oszczędzać energię elektryczną, które każdy może z powodzeniem zastosować we własnym domu. Co ważniejsze, nikt z domowników na tym nie ucierpi.

Najlepsze sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Po pierwsze, z energii elektrycznej trzeba korzystać mądrze. Jeśli zastosujesz poniższe darmowe wskazówki w swoim domu, możesz zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku. Oto, w jaki sposób można oszczędzać prąd:

  1. Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz
  2. Używaj lamp stołowych
  3. Zakręcaj ciepłą wodę podczas golenia, mycia rąk lub zębów
  4. Bierz szybki prysznic
  5. Wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, których nie używasz
  6. Rób pranie w niskiej temperaturze (przy użyciu zimnej wody)
  7. Nie używaj suszarki do prania, susz pranie na świeżym powietrzu
  8. Używaj kuchenki mikrofalowej lub tostera

A oto dwie dodatkowe wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej, o których mogłeś nie słyszeć:

  1. Jeśli używasz suszarki do prania, włóż do niej suchy ręcznik wraz z mokrą bielizną
  2. Obniż latem temperaturę w kuchni (zobaczysz, dlaczego!)

Jak oszczędzać prąd i nie zwariować z powodu wysokich rachunków

Przyjrzyjmy się zatem wymienionym wcześniej sposobom na oszczędzanie energii elektrycznej, które naprawdę działają!

Dwie zwykłe żarówki o mocy 60 W, które codziennie gasisz na dwie godziny, pozwolą ci zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na rachunku za prąd. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie przejście na żarówki LED.

Gdy jesteś w domu, majsterkujesz lub pracujesz w kuchni, gaś światło i używaj lamp stołowych.

Zmniejsz zużycie ciepłej wody o 10%, przykręcając kurek podczas golenia, mycia rąk i zębów. Pewnie zastanawiasz się, jak w taki sposób oszczędzasz energię elektryczną? To proste! Nie musisz ciągle włączać podgrzewacza wody.

Gorąca woda jest droga. Wystarczy, że dwie osoby w domu będą brać o minutę krótszy prysznic, a pozwoli to zaoszczędzić znaczną ilość energii elektrycznej.

Całkowite wyłączanie z kontaktu sprzętów elektrycznych, pomoże w ciągu roku zaoszczędzić około 10% na rachunku za prąd.

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy te triki naprawdę są skuteczne i w jaki sposób uzyskać dodatkowe oszczędności energii elektrycznej, radzimy wprowadzić radykalne zmiany w praniu. Zamiast prać bieliznę w 60°C lub 90°C, pierz ją w temperaturze 30°C lub 40°C.

Zamiast wrzucać wypraną bieliznę do suszarki, lepiej powiesić wilgotne pranie na słońcu i świeżym powietrzu. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunku za prąd kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Podgrzanie jedzenia w piekarniku zajmuje zwykle około godziny, podczas gdy w kuchence mikrofalowej zrobisz to samo w 15 minut!

Przyjrzyjmy się bliżej dwóm dodatkowym sposobom na oszczędzanie energii. Jeśli do wilgotnego prania w suszarce włożymy suchy ręcznik, znacznie skrócimy tym czas suszenia. Szczególnie, jeśli używamy suszarki 5-7 razy w tygodniu. Ten sposób może nam przynieść oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Ostatnim sposobem jest unikanie włączania piekarnika w okresie letnim. W ten sposób nie musimy bowiem korzystać z klimatyzatora. Róbmy sałatki, koktajle lub grillujmy na świeżym powietrzu!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne