Strona głównaBiznesCo warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych

W ostatnich latach fotowoltaika cieszy się dużą popularnością. Można nawet powiedzieć że nastała moda na instalacje fotowoltaiczne. Nowe możliwości przyciągają zarówno inwestorów, jak i samych konsumentów. Coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiczne w gospodarstwie domowych, chociaż dotychczas najczęściej były one wykorzystywane w instytucjach użytku publicznego i dużych firmach.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest zespołem urządzeń, które produkują energię elektryczną, wykorzystując do tego promieniowanie słoneczne. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi m.in. falownik, licznik energii, pompa grzewcza (w przypadku ogrzewania z pomocą paneli słonecznych) oraz moduły fotowoltaiczne.

Jak działa fotowoltaika?

Moduły fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie na prąd stały. Następnie energia konwertowana jest do prądu zmiennego, którym zasilane są gniazdka w domu.

Jak wyglądają typowe solary kojarzy już niemal kazdy z nas. To duże panele, które najczęściej są montowane na dachu budynku. W niektórych przypadkach umieszczane są na działce. Muszą być jednak umieszczone w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Więcej na temat działania instalacji fotowoltaicznych można przeczytać na https://solart-pv.pl/.

Co się dzieje z nadprodukcją energii?

Może zdarzyć się, że wystąpi nadprodukcja energii. Ma to miejsce najczęściej w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna ma większą moc od potrzebnej do zasilenia gospodarstwa. Jednak nadmiar ten nie jest marnowany. Dostarczony zostaje do sieci, by później w przypadku braków przy produkcji została wykorzystany.  Nadwyżka stanowi, zatem zapas energii do wykorzystania z opóźnieniem.

Nad całością czuwa licznik energii elektrycznej – to on rejestruje wyprodukowany oraz zużyty prąd. Szacuje się, że przeciętnie gospodarstwo domowe zużywa około 2-3 kW. Jednak w celu uniknięcia niedoborów i dużych nadwyżek warto zadbać o odpowiednie dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. Można to zrobić na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne