Strona głównaBiznesZ jakich powodów można otrzymać odmowę pozytywnej decyzji kredytowej?

Z jakich powodów można otrzymać odmowę pozytywnej decyzji kredytowej?

Ubiegając się o kredyt zawsze musimy liczyć się z sytuacją, w której bank odmówi nam udzielenia kredytu/pożyczki. Na decyzję kredytową wpływa wiele czynników. Oczywiście głównym aspektem jest zdolność kredytowa. Jednak poza tym kredytobiorca może na swojej drodze spotkać długą listę innych problemów. Poniżej przedstawiamy listę przykładowych powodów, które mogą przeszkodzić w otrzymaniu kredytu.

1. Brak zdolności kredytowej
Najbardziej oczywistym powodem jest brak zdolności kredytowej. Przyczyn takiej sytuacji można się dopatrywać przede wszystkim w zbyt niskich dochodach oraz zbyt wielu zobowiązaniach finansowych. W przypadku gdy zobowiązania przekraczają 50% średniomiesięcznych dochodów, szanse kredytobiorcy na kolejną pozytywna decyzje ze strony banku znacznie maleją.

2. Umowa na czas określony lub brak umowy o pracę
Typ umowy to ważny czynnik z punktu widzenia banku. Dobrze posiadać  umowę o pracę na czas minimum 6 miesięcy oraz być zatrudnionym przez kilka miesięcy przed wizytą w banku. 

3. Ocena scoringowa BIK
Jeśli Twoja ocena scoringowa jest niezbyt ciekawa to z pewnością droga do uzyskania kolejnych kredytów będzie kręta lub nawet nie do przejścia. Punktacja BIK to bardzo ważny element w procesie podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu.

4. Wiek kredytobiorcy
Jeśli jesteś w wieku produkcyjnym to nie powinieneś mieć problemów z wzięciem kredytu. Sytuacja znacznie się komplikuje przed 20 rokiem życia oraz po 70 roku życia. Oczywiście w przypadku starszych osób umowa kredytowa powinna opiewać na krótszy czas np. 5-10 lat. Natomiast w przypadku osób młodych nie ma problemu z zaciągnięciem kredytu na 30 lub nawet 35 lat.

5. Działalność gospodarcza
Osoby prowadząca działalność gospodarczą mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu. Umowa o pracę jest znacznie lepiej widziana przez banki.  

Jeśli poszukujesz wsparcia w procesie zaciągnięcia kredytu to rekomendujemy wsparcie doradców finansowych (np. doradztwo kredytowe warszawa), którzy zajmują się porównaniem ofert kredytowych oraz dopasowaniem oferty do Twoich zdolności kredytowych. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne