Strona głównaUncategorizedUprawa kukurydzy i pszenicy

Uprawa kukurydzy i pszenicy

Kukurydza oraz pszenica to dwie najważniejsze rośliny uprawne na świecie. Pod względem powierzchni uprawy, z 220 mln ha pszenica zajmuje pierwsze miejsce w światowych rankingach. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość zbiorów, to kukurydza z ponad 1 mld ton zbieranego rocznie ziarna, staje się najważniejszą rośliną. Hodowla tych dwóch niezwykle istotnych gatunków, rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Właściwy dobór odmiany- podstawą sukcesu

Nie ma jednej kukurydzy i jednej pszenicy. Na całym świecie uprawianych jest wiele odmian tych gatunków. Nie bez znaczenia jest to jaką kukurydze lub pszenicę uprawiamy na swoim polu. Prawidłowo dobrane odmiany kukurydzy lub odmiany pszenicy, decydują w 50 % o powodzeniu ekonomicznym uprawy. Największe plony uzyskamy decydując się na uprawę heterozyjnych odmian kukurydzy czy pszenicy. Heterozyjne odmiany kukurydzy lub odmiany pszenicy, powstają w wyniku skrzyżowania ze sobą dwóch (lub więcej) linii rodzicielskich. Nasiona które wykorzystujemy do siewu, to nasiona pierwszego pokolenia potomnego czyli F1, które charakteryzują się efektem bujności mieszańców.

W przypadku kukurydzy ciężko w tej chwili znaleźć odmiany inne niż heterozyjne. W przypadku pszenicy sprawa wygląda nieco inaczej- odmiany heterozyjne to nadal niewielki procent rynku nasiennego.

Ochrona chemiczna – dlaczego jest tak istotna?

Dobór odpowiedniej odmiany do siewu to dopiero pierwszy krok, na długiej drodze, do sukcesu uprawy. Jednym z najistotniejszych aspektów jest prowadzenie właściwej ochrony chemicznej pól uprawnych. Środki predestynowane do ochrony upraw (pestycydy) dzielimy na:

  • herbicydy- służą do redukcji zachwaszczenia upraw,
  • insektycydy- służą do zwalczania owadów szkodliwych,
  • fungicydy- służą do zwalczania grzybów patogennych.

Na sukces przeprowadzonego zabiegu składają się następujące elementy:

  • właściwy dobór środka,
  • odpowiednia dawka,
  • odpowiedni termin,
  • wykonanie oprysku w sprzyjających warunkach.

Firma cheminova posiada w swojej ofercie szeroką gamę pestycydów. Jej przedstawiciele służą fachowym doradztwem w zakresie doboru środków ochrony roślin.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne