Strona głównaBiznesJak wybrać ubezpieczenie dla gospodarstwa rolniczego?

Jak wybrać ubezpieczenie dla gospodarstwa rolniczego?

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczenia rolniczego to kwestia niezwykle istotna. Od tego zależeć będzie zakres przyszłej ochrony ubezpieczeniowej całego gospodarstwa. Warto nad tym zagadnieniem pochylić się nieco wnikliwiej, bowiem dzięki dobrze dobranej polisie, można będzie w przyszłości czuć się spokojnie. Pozwala to bowiem zabezpieczyć się przed wieloma zupełnie przypadkowymi zdarzeniami, które w pewnych okolicznościach, mogłyby doprowadzić nawet do bankructwa gospodarstwa. Tym bardziej, iż w niektórych okolicznościach, ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego, będzie w pełni obowiązkowe.
Kiedy ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego jest obowiązkowe?
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku, „O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”, ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego, będzie obowiązkowe w przypadku spełnienia dwóch podstawowych przesłanek.
• Rolnik musi być osobą fizyczną odprowadzającą podatek rolny w całości lub nawet tylko w części.
• Łączny areał upraw rolnych powinien być większy niż jeden hektar.
Wynika z tego, iż gospodarstwa mniejsze, podlegać będą jedynie pod dobrowolne ubezpieczenia rolnicze, zaś większe mają obowiązek wykupienia polisy. Znajduje to całkiem sensowne uzasadnienie, bowiem większe gospodarstwa, będą mieć realny wpływ na kondycję całego sektora rolnego kraju. To zaś jest bardzo ważne z punktu widzenia gospodarki narodowej. Zmuszanie więc rolników do wykupienia ubezpieczenia, to swego rodzaje zabezpieczenie skarbu państwa, przez ewentualnymi wydatkami związanymi z ratowaniem sektora rolnego w wyniku klęsk żywiołowych. W takich przypadkach bowiem, ubezpieczenie będzie pokrywać straty i pozwalać rolnikom na odbudowę zniszczeń.

Gdzie wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenia rolniczego?

Sam wybór odpowiedniej polisy też nie jest kwestią prostą. Na rynku działa stosunkowo sporo ubezpieczalni, z czego każda ma dość zróżnicowane oferty polis ubezpieczeniowych. Koniecznością będzie więc dość dogłębne sprawdzenie poszczególnych ofert, aby wybrać tę, która w największym zakresie będzie odpowiadać potrzebom danego gospodarstwa. Warto zajrzeć na przykład na specjalistyczne serwisy internetowe, gdzie znajdziemy gotowe, w pełni merytorycznie przeprowadzone porównania gotowych ofert. Jednym z nich jest serwis mojapolisa.net.pl, aczkolwiek nie jest jedynym. Znajdziemy tam kompletne opracowania poszczególnych ofert, wraz z wyszczególnieniem największych wad i zalet poszczególnych z nich. Pozwoli nam to dopasować ofertę do rodzaje prowadzonej działalności rolnej, co ostatecznie będzie gwarantować prawidłowe zabezpieczenie gospodarstwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Tym bardziej, iż zdarzenia takie, w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do całkowitej upadłości gospodarstwa, a tego należy unikać.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne