Strona głównaPozostałeDom energooszczędny, a dom pasywny – podstawowe różnice

Dom energooszczędny, a dom pasywny – podstawowe różnice

Chyba każdy marzy o tym, żeby mieć dom zarówno ładny, jak i oszczędny w utrzymaniu. Dobra wiadomość jest taka, że można o tym zadecydować już na etapie projektu budynku. Najpierw jednak warto zapoznać się z wszystkimi alternatywami. Do najbardziej interesujących propozycji pozwalających na poczynienie znacznych oszczędności należą domy energooszczędne oraz domy pasywne. Czym się różnią?

Dom energooszczędny – sposoby generowania oszczędności
Domy energooszczędne potrzebują 30-60 kilowatów energii, aby ogrzać 1m² budynku w ciągu roku. Żeby osiągnąć takie parametry, należy zadbać o odpowiednią szczelność i izolację domu. Przyjmuje się, że warstwa termoizolacyjna w domu energooszczędnym powinna mieć grubość ok. 20 cm na ścianach i ok. 30 cm w dachu.

Osoby poszukujące oszczędności mogą też zrezygnować z kominów wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej. W ten sposób pozbywamy się dużego mostka cieplnego i możemy odzyskiwać ciepło dzięki tzw. rekuperacji.
Ogrzewanie domu energooszczędnego jest osobną kwestią: najczęściej stosuje się urządzenia takie jak kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Grzejniki powinny posiadać niewielką pojemność, należy także zadbać o odpowiednie zaizolowanie rur.

Dom pasywny – czym różni się od domu energooszczędnego?
Dom pasywny jest równocześnie domem energooszczędnym, jednak jego założeniem jest pobieranie energii z otoczenia (bierne, pasywne). Do jego ogrzania potrzeba parametrów dwukrotnie niższych niż w przypadku domu energooszczędnego, bo jedynie 15 kilowatów/1m² budynku w ciągu roku. Z drugiej jednak strony, należy zastosować grubszą warstwę termoizolacji (30 cm oraz 50 cm w dachu).
Do ogrzania domu pasywnego wykorzystuje się wentylację mechaniczną – potrzebną ilość ciepła dostarcza się z instalacji wentylacyjnej. Nowoczesne projekty domów uwzględniają rozwiązania ekologiczne i oszczędne, warto zwracać na to uwagę przy wyborze konkretnego projektanta.
Ogromną rolę przy budowie domu pasywnego odgrywa jego lokalizacja względem kierunków świata. Południowa strona musi być częściowo lub całościowo przeszklona, a bryła domu powinna przyjmować kształt prostokąta z dachem 1- lub 2-spadowym. Osiągnięcie odpowiednich parametrów generujących oszczędność odbywa się więc kosztem pewnej dowolności architektonicznej.

Moda na rozwiązania oszczędne i ekologiczne znalazła swoje odzwierciedlenie także przy budowie domów. Rozważając poszczególne opcje warto uświadomić sobie przede wszystkim, że każdy dom pasywny jest równocześnie energooszczędny, nie działa to jednak w drugą stronę. Najważniejszą różnicą między tymi dwoma wariantami polega na tym, że w domach pasywnych zamiast aktywnej instalacji grzewczej stosuje się wentylację mechaniczną, a także ciepło pochodzące od użytkowników domu i z promieni słonecznych..

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne