Strona głównaBiznesCo warto wiedzieć na temat infrastruktury magazynu logistycznego?

Co warto wiedzieć na temat infrastruktury magazynu logistycznego?

W niniejszym artykule przedstawiamy czym jest magazyn logistyczny oraz czym charakteryzuje się infrastruktura typowego magazynu logistycznego. Artykuł ten jest ciekawym wstępem dla każdego kto dopiero zaczyna poznawać branżę logistyczną.

Czym jest magazyn logistyczny

Magazyn logistyczny stanowi samodzielny obiekt, który jest przeznaczony do składowania różnego rodzaju dóbr o charakterze materialnym. Każdy magazyn stanowi niezależną jednostkę i jest wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, która powinna pozwalać na swobodny przepływ i składowanie w nim towarów. Oprócz powierzchni oraz niezbędnych regałów bardzo istotnymi czynnikami, które pozwalają taki magazyn logistyczny obsłużyć są wózki widłowe oraz personel. Wózki mają za zadanie obsłużyć transport wewnętrzny magazynowy, tzw. przerywany, co oznacza, że mogą poruszać się w dowolny, nieliniowy sposób (najczęściej w formie U, L, lub I). Oprócz wspomnianych wózków w magazynie logistycznym mogą być stosowane inne urządzenia, takie jak suwnice, dźwigniki, układnice, przenośniki taśmowe lub kubełkowe.

Infrastruktura magazynu logistycznego

Polski rynek jest bardzo rozwinięty, jeżeli chodzi o wykorzystanie magazynów logistycznych. Są one nowoczesne i prezentują bardzo wysoki standard oraz funkcjonalność. Klienci nie tylko oczekują wysokiej jakości utrzymania magazynów, ale również różnych udogodnień, które pozwalają na ułatwienie prowadzenie działalności. Typową cechą takiego nowoczesnego magazynu klasy A to przede wszystkim dobra lokalizacja z doskonale rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. Nowoczesny magazyn powinien posiadać odpowiednio duży parking i miejsca manewrowe, jak również doki załadowcze. Ważna jest też wysokość magazynu, w tym możliwość wysokiego składowania na regałach. Zaznaczyć należy, że dla wielu firm taki magazyn logistyczny stanowi jednocześnie główną siedzibę, co wpływa na konieczność posiadania powierzchni biurowej oraz sanitarnej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne