Strona głównaUncategorizedJak wygląda rejestracja pojazdu w Polsce?

Jak wygląda rejestracja pojazdu w Polsce?

Kupiliście niedawno samochód? Nie jest ważne, czy auto jest nowe lub używane. Dla urzędów nie ma też znaczenia, czy konkretny pojazd został kupiony od kogoś z Polski, czy sprowadzony z zagranicy. Pamiętajcie, że każde auto, nie ma tutaj najmniejszego nawet wyjątku, musi zostać zarejestrowane. Jak to wszystko wygląda krok po kroku? O czym trzeba pamiętać, aby wykonać to zadanie szybko i sprawnie?

Dlaczego rejestracja auta używanego jest trudniejsza?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że o wiele łatwiej jest zarejestrować auto nowe, kupione bezpośrednio z salonu. Dlaczego? Należy zwrócić uwagę na fakt, że w tej sytuacji wszystkie papiery otrzymujecie tak naprawdę od dilera. To znacząco ułatwia przebrnięcie przez wszystkie procedury. Trudniej jest biorąc pod uwagę rejestrację samochodu używanego.

O czym pamiętać wypełniając wniosek?

Obecnie coraz więcej osób korzysta w tym celu z internetu. Oczywiście, można udać się bezpośrednio do odpowiedniego urzędu i tam wypełniać konkretne dokumenty. Jeśli chcecie jednak zaoszczędzić trochę czasu, to spokojnie możecie zdecydować się na taki wariant. Wystarczy tylko otworzyć stronę właściwego Wydziału Komunikacji. Co dzieje się dalej? Należy pobrać odpowiedni wniosek, a następnie krok po kroku czytać wszystkie polecenia.

Co trzeba tam podać? Między innymi jest to numer vin. Są osoby, które w tym momencie spotykają się po raz pierwszy z tą nazwę. Macie tak samo? W takim razie warto dowiedzieć się czegoś więcej, ponieważ ten numer zawiera bardzo istotne informacje. Sam skrót pochodzi od angielskich wyrazów Vehicle Identification Number. Ogólnie w naszym kraju definiujemy numer vin jako numer nadwozia. Składa się on łącznie z 17 znaków. Numer ten jest nadawany pojazdowi przez producenta, aby łatwo można go było zidentyfikować. Z czego składa się numer vin? Są to ogólnie trzy różne części. Pierwsze trzy znaki określają światowy symbol producenta. Z kolei 8 ostatnich cyfr stanowią natomiast numer seryjny pojazdu. Na pozycji 10 oraz 11, licząc od początku, można znaleźć zakodowany rok produkcji, a także kolejno miejsce montażu. Pozostałe cyfry określają natomiast kolejny numer serii pojazdu. Pośrodku mamy 6 znaków – definiują one dany model pojazdu. Pamiętajcie, że na podstawie numeru vin można między innymi określić, czy samochód nie był kradziony, czy nie uczestniczył w wypadku itd. Dzięki tej wartości można również sprawdzić przebieg pojazdu, historię serwisowania samochodów itp.

Co jeszcze należy podać we wniosku? To nie tylko numer vin, ale także marka, model oraz poprzednie tablice rejestracyjne. Nie zapominajcie również o tych elementach, aby wniosek był po prostu od razu kompletny.

Jakie dokumenty muszą być skompletowane?

Warto przyłożyć się do tego zadania, aby nie trzeba było zaliczyć dodatkowej wizyty w urzędzie. Konieczna jest na przykład umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, tablice oraz karta pojazdu. Jeśli na przykład otrzymaliście samochód w wyniku darowizny, to ten dokument także jest niezbędny. Co dzieje się, jeśli na przykład kupiliście konkretny pojazd na spółkę z kimś z najbliższej rodziny? W takiej sytuacji konieczne jest pełnomocnictwo współwłaściciela, albo po prostu jego obecność w konkretnym urzędzie. Bez tego ani rusz… Sprowadziliście zaś auto z zagranicy? Jeśli dokumenty są na przykład w języku angielskim lub niemieckim, to wszystko musi być przetłumaczone docelowo na język polski.

Kiedy dowód będzie gotowy?

Tak naprawdę już po zarejestrowaniu samochodu można go używać zgodnie z prawem. Wszystko dlatego, że otrzymujecie pozwolenie czasowe – ważne przez 30 dni. Właściwe dokumenty są gotowe zazwyczaj po maksymalnie dwóch tygodniach. Pamiętajcie, że wraz z dowodem trzeba odebrać także kartę pojazdu oraz decyzję o zarejestrowaniu auta. W trakcie tej wizyty w urzędzie należy natomiast zwrócić pozwolenie czasowe, jeśli z niego skorzystaliście. Warto mieć przy sobie również polisę AC z aktualnymi danymi nowego właściciela pojazdu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne