Strona głównaUncategorizedJak oswoić się z językiem obcym?

Jak oswoić się z językiem obcym?

Osobie niedoświadczonej i nieosłuchanej z językiem może wydawać się on dziwny, czasem nieprzyjemny czy nawet straszny. Przykładem tutaj jest m. in. język niemiecki – wielu uczniów uważa go za źle brzmiący, odpychający i tragiczny do nauki. Jednak część z nich ostatecznie przekonuje się do niego czy raczej oswaja się z nim. Właśnie ten temat poruszymy – oswajanie się z językiem.

Jak oswoić się z językiem?

1. Zmień podejście.

Jeśli do nauki podchodzi się nastawionym wrogo lub bez nadziei, nauka będzie męcząca i zniechęcająca. Aby uczyć się skutecznie, należy podejść do nauki neutralnie, a najlepiej z przynajmniej lekkim entuzjazmem. Traktowanie nauki języka jako obowiązek szkolny, a nie poszerzanie horyzontów, jest błędne nie tylko od strony dydaktycznej, ale i faktycznej – języka uczysz się dla siebie, więc znajdź do tego motywację.

2. Otocz się angielskim.

Aby przyzwyczaić się do czegoś, trzeba mieć z tym czymś kontakt. Dlatego istotnym jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem nauki zaznajomić się z jego brzmieniem, wyglądem i tak dalej. Warto też zwracać uwagę na aspekt kulturowy – z pewnością milej uczy się na przykład języka hiszpańskiego z latynoską muzyką w tle. W miarę postępów w nauce i wzrostu możliwości możemy zacząć słuchać, czytać czy nawet próbować mówić w tym języku. Im większym elementem naszego życia się stanie, tym łatwiej będzie się go doskonalić.

3. Teksty kultury – film, muzyka, literatura, gry

Jest to punkt bezpośrednio powiązany z punktem drugim, jednak warto dostrzec w nim jeszcze jeden element – rozrywkę. Nauka nowego języka pozwala nam na odbiór większej ilości tekstów kultury w ich formie pierwotnej, nieprzetworzonej przez tłumaczy czy lektorów. To zaś stanowi plus, który może być silnym argumentem za dalszą nauką języka – tworzy to samonakręcającą się spiralę korzyści!
Aby najdokładniej rozpatrzeć ten punkt, warto go podzielić na parę podpunktów:

Filmy

Ich niewątpliwym plusem jest to, jak dużo języka w jak wielu wydaniach możemy tam znaleźć. Mnogość konwencji, aktorów, stylów gry i tak dalej dają nam spojrzenie na niezwykle szerokie horyzonty językowe.

Muzyka

Prawdopodobnie najtrudniejszy do odbioru rodzaj kultury ze względu na połączenie wokalu z melodią, jednak daje nam on niezwykle głęboki wgląd na kulturę kraju, z którego się ona wywodzi.

Gry komputerowe

Moc gier komputerowych w nauce języka jest dwojaka – po pierwsze gry są z założenia rozrywką interaktywną, co znaczy, że angażuje się w nią zdolności bardziej, niż w innych przypadkach. Po drugie zaś większość gier jest wydawana w wielu językach, zwłaszcza w tych najpopularniejszych, co w dużym stopniu ułatwia naukę.
Warto też zwrócić uwagę na streamy z gier – są one nie tylko okraszone z reguły ciekawym komentarzem grającego, ale i pozwalają na interakcję z nim i innymi widzami poprzez czat.

Literatura i prasa

Czytanie w danym języku pozwala nie tylko na zapoznanie się z kulturą dawniejszą, niż ostatnie 50 lat. Ponadto jest to świetna nauka oraz powtórka pisowni.
Warto wymienić też plusy śledzenia zagranicznych portali informacyjnych, szczególnie tych anglojęzycznych. Są one często szybsze i bardziej aktualne, na tyle, że nawet polskie media informacyjne zazwyczaj podaję te anglojęzyczne za swoje źródła.

Fora

Dobrym sposobem na oswajanie się z językiem jest również przeglądanie forów. Są to serwisy doświadczonych i zaawansowanych w danym temacie ludzi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu portal Reddit, który co prawda nie jest typowym forum, ale jest bardzo dobrym źródłem informacji tworzonym przez swoją społeczność.

4. Podróże kształcą!

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych czy nawet z chęci pozwiedzania jest nie tylko świetnym sposobem na poznanie kultury kraju, ale i na oswojenie z nią. Dlatego jeśli pozwalają na to fundusze, czas i inne warunki, zdecydowanie warto rozważyć taki wyjazd i nawiązanie kontaktów ze społecznościami lokalnymi. Poza korzyściami językowymi pozwala to na poznanie kraju “od środka” – tak, jak nie pozwoliłby na to żaden kurs ani podręcznik.

W opanowaniu języków obcych pomaga strona: Speakin.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne