Strona głównaITBlockchain w służbie łańcucha dostaw

Blockchain w służbie łańcucha dostaw

W łańcuchu dostaw bezpieczeństwo procesu jest podstawą. Zapewnienie tego bezpieczeństwa nie tylko podnosi jakość świadczonych usług i podnosi przewagę konkurencyjną, ale też zabezpiecza interesy wszystkich członków procesu. Niezależnie od tego jak rozległa jest struktura firmy i cały proces, należy nim odpowiednio zarządzać.

Czym jest bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw?

Okazuje się, że w poprzednich latach aż 60% przedsiębiorców przyznało, że ze względu na występujące zakłócenia w procesie łańcucha dostaw, doświadczyli strat sięgających nawet 3% w kluczowych wskaźnikach realizacji celu. 40% odnotowało natomiast ogólne obniżenie stopy zwroty dla akcjonariuszy.

Żeby skutecznie zabezpieczyć przepływ w łańcuchu dostaw, trzeba przede wszystkim zadbać o połączenie odpowiedniej strategii, zarządzania oraz oprogramowania. Zwłaszcza, że ryzyko nadużyć i zakłóceń rośnie wraz z wielkością i złożonością całego procesu łańcucha dostaw. Realnym ryzykiem są takie czynniki, jak terroryzm, kradzieże czy fałszerstwa. Niezależnie od tego, jaki rodzaj usługi świadczymy czy jakie produkty finalnie dostarczamy, przy nieodpowiednio zabezpieczonym łańcuchu dostaw jesteśmy narażenie na duże straty.

Nie będziemy jednak w stanie zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia łańcucha dostaw bez wdrożenia odpowiednio przygotowanego systemu informatycznego.

Jak skutecznie zabezpieczyć łańcuch dostaw?

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw z całą pewnością zwiększa dostosowanie procesów do obrony przez zakłóceniami. Dlatego łańcuch dostaw musi być adaptacyjny (Adaptive Supply Chain). W praktyce oznacza to, że:

  • Strategia umożliwia wprowadzanie płynnych, także spontanicznych zmian w trakcie trwania procesu dostawy oraz adekwatnie do warunków rynkowych
  • Cały proces może być modyfikowany w zależności od występujących w środowisku wykonawczym zmian, niezależnie od etapu
  • Zarządzanie umożliwia wykorzystanie rezerw strukturalno-funkcjonalnych, zwłaszcza systemów informatycznych, w wewnętrznym procesie łańcucha dostaw

Ponadto, rozwój bezpieczeństwa łańcucha dostaw, należy skierować na takie obszary, jak:

  • Zwiększenie elastyczności działań
  • Wyostrzenie wrażliwości na potrzeby odbiorcy
  • Wypracowanie odporności na zakłócenia w łańcuchu dostaw

Wdrożenie systemu informatycznego opartego o łańcuch bloków (blockachain), to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań ochrony bezpieczeństwa całego procesu. Technologia ta wykorzystywana jest już od dawna, w tym do zabezpieczania sektora finansowego. To właśnie na blockchain oparty jest cały system BitCoin.

Choć implementacja blockchain do własnych struktur wiąże się z dużą inwestycją, to z całą pewnością zwróci się ona szybciej, niż można się spodziewać. To bowiem nie tylko minimalizowanie ryzyka strat związanych z zakłóceniami w procesie realizacji dostawy, ale też zwiększanie włąsnej konkurencyjności poprzez podniesie jakości świadczenia usługi, a także zabezpieczania interesów kontrahenta.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne